Haberler

Reaktif Ceza Nedir ?

Elektirik devrelerinde endüktif veya kapasitif yüklereden kaynaklanan faz kaymaları sonucunda oluşan reaktif gücün enerji sağlayıcı tarafından tespiti ile belirli katsayılarda faturaya yansıtılan cezai ödemedir.  Faz farkından dolayı ortaya çıkan bu kayıplar enerji sağlayıcı kuruluşlarca kabul edilebilir seviyelerin üstünde ise faturalara kapasitif ceza, endüktif ceza olarak yani reaktif ceza..

Endüktif Ceza Nedir ?

Elektrik devresinde hizmet ve üretim için kullanılan yüklerin bobin etkisi olarak adlandırılan faz kaymasından dolayı reaktif güç oluşturma durumunda ortaya çıkar.  Endüktif yükten dolayı otaya çıkan faz kayması sonucunda gerilim fazı akım fazından geride kalır. Yükün bobin etkisi ile oluşturduğu faz kayması elektrik devresine dahil edilen kapasitörler ile kabul edilebilir seviyelere düşürülü..

Kapasitif Ceza Nedir ?

Elektrik devresinde dahil olan hizmet ve üretim için kullanılan yüklerin kapasitif etkileri sonucunda sistemde oluşturduğu faz kayması reaktif güç meydana getirir. Akım fazının gerilim fazından geride kalması sonucu ortaya çıkan güç kaybı reaktif güç kapasitif ceza oluşturur. Yükün kapasitif yoğunluğu sonucu ortaya çıkan faz kayması kompanzasyon panolarında sisteme dahil edilen paralel bobinler il..

Faz Farkı Neden Oluşur ?

Resistif saf direnç elektrik devrelerinde gerilim ve akım aynı fazdadır ve reaktif güç oluşmaz. Elektrik devresi tam verimli güç kullanımı ile çalışır. Faz farkı oluşmasına neden olan sistemler kapasitif devreye sahip olan sistemler ve endüktif devrelere sahip olan sistemlerdir. Kapasitif devrelerde akım fazı gerilim fazından ilerde hareket eder. Endüktif devrelerde gerilim fazı akım fazından i..

Sitemiz yayında!

Kompanzasyon Sistemleri ve teknolojileri hakkında haberler ve kompanzasyon ürünleri bulabileceğiniz sitemiz yayında. ..